خانه‌ بازی اقتصادی

خانه بازی اقتصادی

خانه بازی چیست؟

خانه بازی کودک که به آن در انگلیسی (Play House) گفته می‌شود، با عنوان‌های دیگری از قبیل خانه اسباب‌بازی، خانه سرگرمی کودکانه و یا خانه بازی کودکانه نیز شناخته می‌شود.

انواع خانه‌های بازی

خانه بازی‌ها به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند. اول، خانه بازی‌هایی که در آن کودکان فقط سرگرم می‌شوند و استراتژی خاصی برای سرگرم کردن کودکان وجود ندارد. دوم، خانه بازی‌هایی که در آن‌ها کودکان علاوه بر سرگرم شدن از طریق یک استراتژی مجموعه‌ای از مهارت‌ها را نیز می‌آموزند. بسیاری فکر می‌کنند که خانه بازی یک مرکز مراقبت از کودکان است در حالی که اینطور نیست، این مراکز تنها به صورت محدود و ساعتی کودکان را نگاه می‌دارند. معمولاً خانه‌های بازی شامل یک زمین بازی کوچک با امکانات کامل هستند و در مراکز تفریحی و پاساژ‌ها قرار دارند.

رده سنی آموزش‌ها

آموزش‌ها در خانه بازی معمولاً برای سه گروه کودکان طراحی شده است. کودکان ۱ تا ۴ سال. کودکان ۴ تا ۷ سال. کودکان ۷ تا ۱۰ سال. خانه بازی‌ها معمولاً دارای وسایل زیاد و متنوعی هستند و برای کودکان تفریح جذابی به شمار می‌رود چرا که کودکان می‌توانند در کنار هم‌سالان و دوستان جدید خود لذت ببرند و تجربه جدیدی کسب کنند. اسم این مجموعه اگرچه خانه بازی است اما شبیه خانه‌های موجود در شهر نیست و مکانی بزرگ است با وسایل مناسب برای بازی کودکان. مهم‌ترین ویژگی خانه‌های بازی این است که کودکان حداقل برای ساعاتی از وسایلی از قبیل کامپیوتر و موبایل دور می‌شوند و تجربه بازی در یک محیط فیزیکی را تجربه می‌کنند.

معایب خانه‌های بازی

مهم‌ترین ایرادات خانه‌های بازی به شرح زیر است :

۱. خانه‌های بازی اگر به طور کامل نظافت نشوند ممکن است فضایی بهداشتی نداشته باشد و به ویژه این مسأله در فصل‌های سرد منجر به بیماری کودکان شود.

۲. در بسیاری از خانه‌های بازی کودکان تنها برای ساعاتی سرگرم می‌شوند و محتوای آموزشی خانه‌های بازی بسیار ضعیف است.

۳. در خانه‌های بازی کودکان هیجان‌زده می‌شوند و والدین خود را به سمت خرید بیشتر سوق می‌دهند.

۴. اگرچه در برخی از خانه‌های بازی محتوای آموزشی طراحی شده است ولیکن تفریح کردن بر بازی کردن اولویت دارد و معمولاً آموزش‌ها فراموش می‌شوند.

مزایای خانه‌های بازی

یکی از دلایل علاقه‌مندی به خانه‌های بازی ویژگی‌های زیر است :

۱. خانه‌های بازی برای ساعت‌هایی کودکان را وسایل الکترونیک از قبیل موبایل و تبلت دور می‌کند و کودکان تحرک دارند.

۲. شاید امنیت خانه‌های بازی و دور شدن والدین برای ساعاتی و پرداختن به اموراتی از قبیل خرید جذاب باشد.

۳. خانه‌های بازی عملاً نقش مهد‌ها و مدارس را بعد از ساعات روز ایفا می‌کنند و برای والدین از این منظر جذاب هستند.

ویژگی‌های یک خانه بازی

 • رنگ‌آمیزی فضای خانه‌ی بازی باید برای کودکان شادی آفرین باشد و از رنگ‌های بهداشتی و مناسب برای رنگ‌آمیزی مکان استفاده شود. مهم‌تر از همه در خانه‌های بازی باید اصول ایمنی و بهداشتی به صورت کامل رعایت شود.
 • محل تأسیس خانه‌ی بازی باید مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب باشد.
 • کفپوش خانه‌های بازی باید از نظر کیفی مناسب و بهداشتی باشد زیرا کودکان دفعات زیادی روی این کفپوش می‌افتند و ممکن است در صورت نامناسب بودن کفپوش دچار بیماری‌های مختلف شوند.
 • حدالامکان پله در این مکان‌ها وجود ندارد تمامی قسمت‌ها یا استفاده از ضربه گیر پوشانده شده است.
 • مکان خانه‌ی بازی کودک باید به شکلی طراحی شود که والدین و کودکان را جذب خود کند، همچنین طراحی فضا باید به شکلی باشد که برای همه‌ی سنین و سلیقه‌ها مناسب باشد. هرقدر در طراحی فضای خانه‌ی بازی از رنگ‌های شادتر و زنده‌تر استفاده شود احتمال جذب مشتریان بیش‌تر خواهد بود.
 • طراحی خانه‌ی بازی باید هیجان‌انگیز و متفاوت باشد همین موضوع نوعی مزیت رقابتی برای کسب‌و‌کار شما ایجاد می‌کند.
 • فضای راحت و جذاب نیز در ایجاد تفاوت نقش مهمی دارد. تجهیزات موجود در خانه‌ی بازی و خدماتی که ارائه می‌دهید باید کامل باشد.
 • برای مثال علاوه بر اسباب بازی، در خانه‌‎ی بازی خود کارگاه‌های آموزشی مانند سفالگری و نقاشی قرار دهید، برای راحتی والدین رستوران‌های خانوادگی و فروشگاه‌هایی را در محل خانه‌ی بازی تعبیه کنید و در کل سعی کنید فضای سرگرم‌کننده‌ای برای سنین مختلف به وجود بیاورید.
 • برای اینکه خدمات خود را در ذهن مشتریان حک کنید بهتر است از یک لوگوی مخصوص برای خانه‌ی بازی خود استفاده کنید. در طراحی شکل و لوگو دقت زیادی به کار ببرید و علامت تجاری خود را به شکلی طراحی کنید که در ذهن کودکان هم بماند. لوگوی خود را روی تابلوی خانه‌ی بازی و وسایل و تجهیزات موجود در آن نصب کنید. در این صورت خانه‌ی بازی شما علاوه بر تمایز نسب به رقبا، خاص و حرفه‌ای به نظر می‌رسد.
 • طبعا کودکان به اقتضای سنشان از نظر روانی آسیب‌پذیرتر هستند و ممکن است کوچک‌ترین رفتار سهوی و یا عمدی نامناسب کارمندان، به سرعت آن‌ها را از تمامی خدمات ارائه داده شده در خانه‌ی بازی دل‌زده کند.
 • جلب اعتماد والدین نیز اهمیت زیادی در مراجعه‌ی دوباره‌ی آن‌ها به خانه‌ی بازی دارد. اگر والدین هنگام بازی کودک در خانه‌ی بازی، با نگرانی فرزند خود را زیر نظر می‌گیرند و حاضر نیستند او را تنها بگذارند، نشانه‌ی این است که خدمات ارائه شده توسط کارمندان خانه‌ی بازی نتوانسته اعتماد آن‌ها را جلب کند.

کاربرد خانه‌های بازی

خلاقیت در خانه بازی سرپوشیده


در خانه‌های بازی اغلب فعالیت‌هایی انجام می‌شود که به خلاقیت و تخیل کودکان کمک می‌کند. در خانه‌های سرگرمی کودکان می‌توانند آنچه را که می‌خواهند بازی کنند یا حتی کار‌های هنری و صنایع دستی انجام دهند. این انتخاب آنهاست که چگونه زمان بگذرانند و از خود لذت ببرند. به دلیل تخیل و بازی فعال، قدرت خلاقیت و تخیل کودکان پرورش می‌یابد.

خانه بازی تجربه منحصر به‌فردی می‌دهد


خانه‌های بازی سرپوشیده دنیای کاملاً جدیدی از بازی برای کودکان است! دیگر حوصله بازی کردن با اسباب بازی‌های ساده را نخواهند داشت. کودکان درگیر و فعال‌تر خواهند شد. بازی‌های متنوع کودکان را سرگرم می‌کند.

خانه بازی مهارت‌های شناختی را تقویت می‌کند


خانه بازی باعث رشد ذهنی و جسمی کودکان شما در محیطی امن می‌شود. بازی کودکان را به خلاقیت، تخیل و کاوش در دنیای اطراف تشویق می‌کند که در درازمدت باعث ارتقای مهارت‌های شناختی و رشد مغز می‌شود.
خانه‌های بازی سرپوشیده برای توسعه مهارت‌های حل مسأله، تفکر انتقادی و حتی خلاقیت عالی هستند. و موفقیت در تمام تلاش‌های فرزندان ما، اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش می‌دهد.

اطمینان از اینکه کودکان علیرغم آب و هوا به اندازه کافی فعال هستند


آیا بار‌ها مجبور شده‌اید که به دلیل آب و هوا یک گردش برای فرزندان خود را لغو کنید؟ یا چند بار آب و هوا در برنامه‌های شما تغییراتی ایجاد کرده و مانع از فعالیت بدنی فرزندانتان شده است؟ برای رشد و تکامل کودکان خردسال حیاتی است که حداقل سطح فعالیت روزانه را داشته باشند. استفاده مکرر از خانه‌های بازی سلامت و رفاه کلی کودک را بهبود می‌بخشد و به مبارزه با چاقی کودکان و تشویق به یک سبک زندگی سالم کمک می‌کند.

تعامل با بچه‌های دیگر باعث رشد مهارت‌های اجتماعی می‌شود


در مورد خانه بازی این مهم است که به فرزندان خود این فرصت را بدهید که به طور مداوم با کودکان دیگر در طول رشد خود ملاقات کنند. بخش مهمی از رشد هر کودکی یادگیری یافتن دوستان جدید و یادگیری نحوه بازی با آنهاست. خانه بازی محیطی‌ایده‌آل برای تعامل کودکان با یکدیگر فراهم می‌کند، جایی که آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند که به اشتراک بگذارند، مشکلات را حل کنند و با هم بازی کنند.

احتمال آسیب کمتر


در خانه‌های بازی کودکان علیرغم تجریک زیاد؛ با احتمال کمتری آسیب می‌بینند و این به دلیل ایمنی بالای خانه‌های بازی و مراقبت قابل توجه مربیان است.

والدین شاد و آرام


یکی دیگر از ویژگی‌های برخی خانه بازی‌ها این است که والدین نیز می‌توانند برای ساعاتی در کنار فرزندان خود زمان بگذرانند و تفریح کنند و البته از امکانات کافی شاپی و یا آموزشی آن‌ها استفاده کنند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

ضرورت توجه به نیاز‌های روحی و جسمی کودکان شما بزرگترین دغدغه ما و شماست. دوره‌ی کودکی بخش مهمی از زندگی هر فرد است. کودکان مشابه لوح سفید هستند و آموزش‌ها یا بد‌آموزی‌ها تا آخر عمر بر زندگی آن‌ها اثرگذار است. کودکان به شادی، آموزش و مراقبت‌های روحی و روانی نیاز دارند و چه بهتر که آموزش‌ها با یک پکیج شاد و خلاقانه همراه باشد.

درباره ما

 • در مجموعه فردا کیدز کودکان اغلب هنگام بازی با فیلمنامه‌ها و نقش آفرینی‌هایی روبرو می‌شوند، مثل اینکه خانه را به صحنه‌ای از یک تئاتر یا فیلم تبدیل کرده‌اند. خلاقیت و تخیل به کودکان اجازه می‌دهد تا دنیای اطراف خود را پردازش کنند، مهارت‌های تفکر انتقادی را ایجاد کنند و همزمان سرگرم شوند.
 • مجموعه ما با حداکثر ایمنی برای کودکان ساخته شده است و مربیان مهارت‌ها و آموزش‌های لازم در رابطه با هوش مالی، مربیگری مهد و تفکر خلاق را دیده‌اند. خانه‌های بازی سرپوشیده ما با در نظر گرفتن رفاه و ایمنی کودکان طراحی شده‌اند تا در حین بازی و سرگرمی، والدین واقعاً بتوانند آرامش داشته باشند. و به همین دلیل است که فایده دیگری دارد.
 • در مجموعه ما والدین می‌توانند راه‌های زیادی برای سرگرم شدن پیدا کنند. کتاب بخوانند، موزیک گوش بدهند و یا از امکانات کافی شاپی مجموعه استفاده کنند. البته مشاوره اقتصادی نیز به والدین می‌دهیم.
 • سواد مالی یکی از ارکان مهم سواد است که بدون آن افراد خسارات جبران ناپذیری می‌بینند. والدین باید بدانند که تعداد دفعاتی که کودکان از سواد مالی استفاده می‌کنند بیشتر از تعداد دفعات شستن دست‌ها است.
 • در مجموعه ما کودکان ابتدا آموزش اقتصاد و سواد مالی می‌بییند و سپس در کنار آن تفریح و بازی می‌کنند.
 • در فردا کیدز آموزش‌های هدفمند و براساس سیلابس بین‌المللی و متون علمی ارائه می‌شود.
خانه بازی
اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مشابه

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر