آموزش سواد مالی

آموزش سواد مالی

مقدمه

داشتن مهارت‌ها و دانش مناسب در مورد اینکه با پول چه باید کرد و چگونه از آن عاقلانه در سنین جوانی استفاده کرد، کلید درک مالی خوب برای آینده است.

چهارمین انقلاب صنعتی در راه است و همراه با خود موجی از تحولات گسترده را در پی خواهد داشت. از جمله مهم­‌ترین تحولات، تغییر در بازار کار و مهارت­‌های مورد نیاز برای مشاغل آتی است.

شواهد بیانگر آن است که ساختارها و آموزش‌­های موجود، پاسخگوی نیازهای کودکان فعلی نیست و آموزش و پرورش با مهم‌ترین تحول صد سال اخیر مواجه است.

سواد مالی به چه معناست؟

سواد مالی به معنای دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای تصمیم گیری‌های مالی مهم است. هر روز هزاران نفر تصمیم می‌گیرند کجا حساب بانکی باز کنند، کدام وام مسکن را انتخاب کنند، پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند و چگونه برای بازنشستگی پس‌انداز کنند.

طبق نظرسنجی بین‌المللی OECD/INFE 2020 درباره سواد مالی بزرگسالان، حدود نیمی از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا درک کافی از مفاهیم اساسی مالی ندارند. البته مشکل در کشورهای در حال توسعه و برای برخی گروه‌­ها جدی‌­تر است. به عنوان مثال، گروه‌های کم درآمد، و همچنین زنان، جوانان و افراد مسن‌تر، نسبت به سایر افراد در دانش مالی امتیاز کمتری دارند.

هر کس باید بتواند خطرات ناشی از قرض گرفتن یا سرمایه‌­گذاری پول را درک کند. سواد مالی می­‌تواند به افراد کمک کند تا برای آینده برنامه­‌ریزی کنند و تصمیمات بهتری در مورد اینکه با پول خود چکار کنند بگیرند و سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه را به گونه‌­ای انجام دهند که نیازهای آن‌ها و کسب و کارشان برآورده شود.

اهمیت یادگیری سواد مالی

یادگیری سواد مالی در ایران اهمیت بیشتری دارد. چرا که تورم­‌های دور رقمی و رشد سریع قیمت دارایی‌­ها به مراتب بیشتر از سایر کشورهای جهان است و کوچکترین خطاء در حوزه رفتارها و عادت­‌های مالی می‌تواند منجر به ضرر و زیان قابل­ توجهی برای افراد و خانواده آن‌ها شود.

از بین گروه‌­های مختلف، شاید آموزش سواد مالی به کودکان بیشترین اهمیت و ضرورت را داشته باشد به این دلیل که اولاً مدت زمان بیشتری با آن کار خواهند کرد و به علاوه باید قبل از شکل ­گیری رفتارهای غلط اقتصادی، رفتارهای صحیح در آن‌ها نهادینه شود.

کودکان فردا

ما در مجموعه کودکان فردا با بهره‌­گیری از تجربیات بین‌­المللی، دانش اساتید حوزه اقتصاد و سواد مالی آموزش­‌هایی کاربردی برای کودکان شما طراحی کرده‌­ایم. هدف از آموزش‌­های این مجموعه ارتقای سواد مالی و اقتصادی کودکان و خانوارهاست.

در این مجموعه مفاهیمی از قبیل بودجه‌­ریزی، پس‌­انداز، خیریه، معامله‌گری، سرمایه­‌گذاری، هزینه فرصت، برنامه‌­ریزی و نظایر آن آموزش داده خواهد شد. به علاوه، در این کنار این مفاهیم مهارت‌­هایی از قبیل تفکر خلاقانه، رهبری، کار تیمی، صبر، گذشت و نظایر آن با کودکان تمرین می‌­شود.

البته همه آموزش‌­ها در کنار بازی، بازیگری، موسیقی، شعر، قصه‌­گویی خواهد بود که بتوانند کودکان آموزش‌­های لازم را در محیطی شاد و مفرح یاد بگیرند و برای آن‌ها خاطره‌­ای ماندگار باشد.

در پایان هر فعالیت نقاط قوت و ضعف کودکان گزارش خواهد شد.  

اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مشابه